| Item: | Outdoor Waterproof Polar Fleece Blanket |
| Item No.: | xm-wbt-22-17 |
| Fabric : | polar fleece 200gsm+waterproof fabric |
| Composition : | 100% polyester |
| Yarn : | 150D 96F |
| Weaving Method : | weft knitting |
| Plush | two sides brushed and anti-pilling |
| Plush Height: | 4mm |
| Style: | solid color |
| Layers: | 1 layer |
| Feature : | folded edge finished |
| Weight : | 0.87kg |
| Size : | 145x200cm |
| Package: | brand card+PE bag +carton |
| PE recycled ratio | 50% to 100% |
| Usage: | outdoor blanket ,picnic blanket |
| Washing : | Water temperature Below 30 degrees |
| Machine wash separately |
| Do not tumble dry |
| Do not bleach |
| Do not iron |
| Do not dry clean |