| Item: | Digital Printing Flannel Blanket |
| Item No.: | xm-pfb-21-2 |
| Fabric : | flannel fleece fabric 280gsm |
| Composition : | 100% polyester |
| Yarn : | 150D 288F |
| Weaving Method : | warp knitting |
| Plush | two sides brushed and anti-pilling |
| Plush Height: | 4-8mm |
| Style: | digital printing (bace face is white color ) |
| Layers: | 1 layer |
| Feature : | folded edge finished |
| Weight : | 0.54kg |
| Size : | 127X152cm / 50x60inch |
| Package: | brand card+PE bag +carton |
| PE recycled ratio | 50% to 100% |
| Usage: | gift blanket ,sofa blanket,promotional blanket |
| Washing : | Water temperature Below 30 degrees |
| Machine wash separately |
| Do not tumble dry |
| Do not bleach |
| Do not iron |
| Do not dry clean |