| Item: | Flannel Fleece Blanket |
| Item No.: | xm-fbt-22-16 |
| Fabric : | flannel fleece fabric 300gsm |
| Composition : | 100% polyester |
| Yarn : | 150D 288F |
| Weaving Method : | warp knitting |
| Plush | two sides brushed and anti-pilling |
| Plush Height: | 4-6mm |
| Style: | solid color |
| Layers: | 1 layer |
| Feature : | folded edge finished |
| Weight : | 1kg |
| Size : | 180x200cm / 78.8x78inch |
| Package: | brand card+belt+PE bag +carton |
| PE recycled ratio | 50% to 100% |
| Usage: | gift blanket ,sofa blanket ,bed blanket |
| Washing : | Water temperature Below 30 degrees |
| Machine wash separately |
| Do not tumble dry |
| Do not bleach |
| Do not iron |
| Do not dry clean |