| Item: | Jacquard Double Sherpa Plush Blanket |
| Item No.: | xm-spt-21-3 |
| Fabric : | Jacquard plush 220gsm+Sherpa plush 230gsm |
| Composition : | 100% polyester |
| Yarn : | 150D 288F microfiber |
| Weaving Method : | weft knitting |
| Plush | two sides brushed and anti-pilling |
| Plush Height: | 8-10mm |
| Style: | Jacquard design |
| Layers: | 2 layers |
| Feature : | binding edge finished |
| Weight : | 0.85kg |
| Size : | 127x152cm / 50x60inch |
| Package: | brand card+belt+PE bag +carton |
| PE recycled ratio | 50% to 100% |
| Usage: | gift blanket ,sofa blanket ,bed blanket |
| Washing : | Water temperature Below 30 degrees |
| Machine wash separately |
| Do not tumble dry |
| Do not bleach |
| Do not iron |
| Do not dry clean |