| Item: | Microplush Jacquard Sherpa Plush Blanket |
| Item No.: | xm-mpb-24-10 |
| Fabric : | microplush 200gsm+sherpa plush 230gsm |
| Composition : | 100% polyester |
| Yarn : | 150D 288F |
| Weaving Method : | warp knitting |
| Plush | two sides brushed and anti-pilling |
| Plush Height: | 4-8mm |
| Style: | Jacquard knitting |
| Layers: | 2 layers |
| Feature : | binding edge finished |
| Weight : | 0.83kg |
| Size : | 127cmx152cm or customized |
| Package: | brand card+belt+PE bag +carton |
| PE recycled ratio | 50% to 100% |
| Usage: | gift blanket ,sofa blanket ,bed blanket |
| Washing : | Water temperature Below 30 degrees |
| Machine wash separately |
| Do not tumble dry |
| Do not bleach |
| Do not iron |
| Do not dry clean |